Lebijki i geje w polskich szkołach: „Przecież jesteśmy!”

przez | 25 czerwca 2020

Polecamy nowy film na kanale YouTube prof. Jacka Kochanowskiego. Tym razem rozmowa o osobach LGBTQ+ w szkołach podstawowych i średnich. Powodem rozmowy jest opublikowana przez Marzannę Pogorzelską i Pawła Rudnickiego książka „Przecież jesteśmy! Homofobiczna przemoc w polskich szkołach – narracje gejów i lesbijek„. Zapraszamy do oglądania!

„Przecież jesteśmy! to przejmujące i wyjątkowo ważne dzieło o szkolnych doświadczeniach młodych osób LGBTQ. Szkoła to dla nich miejsce, gdzie z reguły spotykają się ze stygmatyzacją oraz systemową i fizyczną przemocą. Autorzy w swoich badaniach uwypuklają przemoc, szukają jej przyczyn, zamiast do przemilczania i obojętności zachęcają do wspierania młodych osób LGBTQ, aktywnego zapobiegania przemocy i budowania bezpiecznego środowiska szkolnego. Aby tak się stało, musimy zrobić ten pierwszy krok: otworzyć oczy i dostrzec osoby LGBTQ.”
Draginja Nadażdin, Dyrektorka Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce